Бенфика си подсигури 1/2-финала още в Холандия

8383
Снимка: Getty Images / Guliver

Бенфика направи голяма крачка към 1/2-финалите в Лига Европа. Отборът на Жорже Жезус спечели с 1:0 гостуването си на АЗ Алкмаар и едва ли ще допусне изненада на реванша в Лисабон. Единственото попадение в мача бе дело на Едуардо Салвио. Аржентинското крило се разписа в 48-ата минута, а Лима и Оксар Кардосо пропуснаха да направят успеха на гостите по-изразителен.
Бенфика беше безспорният фаворит в мача. Португагалският гранд почти си осигури титлата в домашното първенство и насочи основните си усилия в Лига Европа, където миналия сезон стигна до финала, но загуби драматично от Челси. Показателен за отличната форма на футболистите на Жорже Жезус е фактът, че до миналата седмица, когато отстъпиха на Порто в двубой от турнира за Купата на Португалия, те нямаха загуба през 2014 година. Домакините имаха проблеми в центъра на защитата, където заради контузия отсъстваше Дирк Марселис, а Ян Вуйтенс изтърпяваше наказание. Дик Адвокаат обаче заложи на достатъчно боеспособен състав, воден от централния нападател Арон Йохансон и крилата Рой Беренс и Стивън Бергуис. Бенфика беше без наказания Енцо Перес, а на пейката изненадващо останаха Лазар Маркович и Лима. Оскар Кардосо започна в предни позиции, подпомаган от Андре Гомеш и Родриго Морено.
По-активни в началото бяха домакините и Артур трябваше да се намесва след изстрел на Беренс, а Виктор Елм шутира покрай вратата. В средата на полувремето гостите се активизираха, но Ридриго, след като технично се освободи от защитник на АЗ, стреля слабо в ръцете на Естебан. Холандците отговориха с опасен удар на Йохансон, спасен от Артур. В края на полувремето и двата тима пропуснаха по едно добро положение. Първо Родриго не уцелу вратата от удобна позиция, а след това Бергуис затрудни Артур, който отново показа добър рефлекс. В 48-ата минута Едуардо Салвио изведе Бенфика напред в резултата. Аржентинецът се оказа на точното място, след като Естебан спаси удар на Кардосо, и необезпокояван насочи топката в мрежата. Малко по-късно самият Кардосо можеше да удвои преднината на "орлите", но пропусна. Домакините започнаха да правят прекалено много грешки и само късметът ги спаси от втори гол след удар на Родриго с глава. Шанс за попадение се откри и пред централния защитник на Бенфика Есекиел Гарай, но той също бе неточен. АЗ Алкмаар не се предаде и всячески се опита да изравни, но атаките на холандците не затрудняваха особено бранителите в червено. Най-близо до гола беше Неманя Гудел, но Артур внимаваше. Андре Гомеш пък пропусна чудесен шанс да реши всичко с второ попадение за Бенфика.

И в Лондон имаше приземяване - на Тотнъм от Бенфика с 3:1

Английският Тотнъм преживя същото приземяване, каквото и Лудогорец в София. "Шпорите" бяха смазани с 3:1 от португалския Бенфика насред...